Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych - Wspomaganie rozwoju dzieci i wsparcia rodziny. Konferencja z udziałem wiceministra Pawła Wdówika

Wyszukiwarka

Pełnomocnik Rządu ds Osób Niepełnosprawnych Paweł Wdówik

Wspomaganie rozwoju dzieci i wsparcia rodziny. Konferencja z udziałem wiceministra Pawła Wdówika

Dostępność architektoniczna placówek edukacyjnych i działania na rzecz zapobiegania lub ograniczania skutków niepełnosprawności na najwcześniejszych etapach – to jedne z tematów poruszonych podczas czwartkowej wideokonferencji przez Pawła Wdówika, wiceministra rodziny i pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych. Międzynarodowej konferencji towarzyszy hasło „Budowanie koalicji międzysektorowej na rzecz wczesnego wspomagania rozwoju dzieci i wsparcia rodziny”.

Międzynarodowa konferencja online „Budowanie koalicji międzysektorowej na rzecz wczesnego wspomagania rozwoju dzieci i wsparcia rodziny (WWR)” odbywa się w dniach 24 i 25 września 2020 r.

Jej organizatorami są Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, a także Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Ośrodek Rozwoju Edukacji. Wśród prelegentów znajdują się przedstawiciele Komisji Europejskiej, poszczególnych ministerstw, pracownicy naukowi uczelni, praktycy realizujący zadania w zakresie wczesnego wspomagania rozwoju oraz przedstawiciele samorządów.

Wśród tematów przewodnich konferencji znalazły się m.in. prezentacja polityki i praktyki w zakresie wczesnej edukacji i wsparcia dziecka i rodziny oraz propozycje nowych rozwiązań pozwalających na budowanie zintegrowanego systemu wsparcia.

„Międzysektorowa koordynacja działań w zakresie wczesnego wspomagania rozwoju dzieci i wsparcia rodzin w Strategii na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami 2020-2030”

To część konferencji, w której uczestniczył Paweł Wdówik, wiceminister i pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych.

– Sprawa polityki prorodzinnej jest priorytetem dla obecnego rządu. Nakłady wydatków z budżetu  państwa na politykę rodzinną wyniosą w tym roku aż 4 proc PKB. – przypomniał Paweł Wdówik.

Jak zaznaczył wiceminister, ważne jest zapewnianie dostępności architektonicznej obiektów edukacyjnych. Jest to kluczowy element decydujący czy dziecko z niepełnosprawnością będzie pełnym uczestnikiem procesu edukacyjnego. Dodał także, że wczesna interwencja to działanie, które zakłada zdefiniowanie, rozwój oraz upowszechnienie tego typu wsparcia, rozumianego jako szereg specjalistycznych oddziaływań diagnostycznych, leczniczo-rehabilitacyjnych i terapeutycznych.

– Dzięki działaniom na najwcześniejszych etapach jesteśmy w stanie zapobiegać niepełnosprawności lub ograniczać jej skutki – podkreślił pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik.

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2020-09-24 15:23:01przez:
Opublikowano:2020-09-24 00:00:00przez: Ewa Dąbrowska
Podmiot udostępniający: Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych
Odwiedziny:342

Rejestr zmian

  • Brak wpisów.

Kontakt

Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych

Siedziba:

ul.Żurawia 4 A,
00- 503 Warszawa

Telefon (22) 461 60 00

e-mail: sekretariat.bon@mrips.gov.pl 

 

Adres korespondencyjny:

ul. Nowogrodzka 1/3/5
00-513 Warszawa