Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych - Program „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnościami” – edycja 2020

Wyszukiwarka

Program „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnościami” – edycja 2020

Program „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnościami” – edycja 2020 ma na celu rozpowszechnienie usługi asystenta w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym osób niepełnosprawnych – mówiła podczas środowej konferencji prasowej minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg. Pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik podkreślił z kolei, że program przywraca godność i niezależność.

Jak mówiła podczas środowej konferencji prasowej minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg, rząd Zjednoczonej Prawicy od ponad 4 lat troszczy się o osoby niepełnosprawne. Dowodem na to są programy i środki przeznaczane na pomoc osobom niepełnosprawnym.

Rekordowe wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami

Tylko w 2019 r. na rzecz osób niepełnosprawnych rząd przeznaczył 22 mld zł – to najwięcej w historii. Porównując z rokiem 2015, wydatki na działania na rzecz osób niepełnosprawnych wzrosły o ok. 6,6 mld zł – wówczas było to 15,4 mld zł. Szacuje się, że w tym roku przeznaczone zostanie na ten cel aż 27,4 mld zł.

– Program „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnościami” – edycja 2020 ma na celu rozpowszechnienie usługi asystenta w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym osób niepełnosprawnych – mówiła w środę minister Marlena Maląg. Tegoroczny budżet programu to 80 mln zł.

Szefowa MRPiPS podziękowała również obecnemu na konferencji pełnomocnikowi rządu ds. osób niepełnosprawnych i wiceministrowi rodziny Pawłowi Wdówikowi za dobrą pracę i dialog prowadzony z osobami z niepełnosprawnościami.

Nie tylko lekarz i urząd, ale też np. teatr

Wiceminister Paweł Wdówik wyraził radość, że jesteśmy w momencie, gdy osoby niepełnosprawne stają się pełnoprawnymi uczestnikami życia społecznego i kulturalnego. Odnosząc się do programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnościami”, podkreślił, że jego realizacja wpisuje się w główny cel funkcjonowania Funduszu Solidarnościowego, którego ideą jest m.in. wsparcie społeczne osób niepełnosprawnych.

Pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych mówił również o programie w kontekście przywracania godności i niezależności. Asystent ma towarzyszyć osobie niepełnosprawnej nie tylko przy okazji wizyty u lekarza czy w urzędzie, ale też w teatrze.

Realizatorami programu będą organizacje pozarządowe, posiadające statutowy zapis o prowadzeniu działań na rzecz osób niepełnosprawnych oraz prowadzącym działalność na rzecz tych osób. Organizacje mogą otrzymać wsparcie finansowe do wysokości 100 proc. poniesionych kosztów świadczonej usługi.

W środowym spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele Stowarzyszenia Otwarte Drzwi.

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2020-06-26 12:46:22przez:
Opublikowano:2020-06-24 00:00:00przez: Agnieszka Ćwik
Podmiot udostępniający: Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych
Odwiedziny:1524

Rejestr zmian

  • Brak wpisów.

Kontakt

Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych

Siedziba:

ul.Żurawia 4 A,
00- 503 Warszawa

Telefon (22) 461 60 00

e-mail: sekretariat.bon@mrips.gov.pl 

 

Adres korespondencyjny:

ul. Nowogrodzka 1/3/5
00-513 Warszawa