Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych - 18. W jaki sposób osoba niepełnosprawna ma dokonywać wyboru ośrodka i organizatora turnusu rehabilitacyjnego? W jaki sposób powiatowe centrum pomocy rodzinie ma weryfikować wybór ośrodka i organizatora dokonany przez osobę niepełnosprawną?

18. W jaki sposób osoba niepełnosprawna ma dokonywać wyboru ośrodka i organizatora turnusu rehabilitacyjnego? W jaki sposób powiatowe centrum pomocy rodzinie ma weryfikować wybór ośrodka i organizatora dokonany przez osobę niepełnosprawną?

Podstawą do wyboru przez osobę niepełnosprawną ośrodka i organizatora turnusu oraz weryfikacji przez powiatowe centrum pomocy rodzinie wyboru dokonanego przez osobę niepełnosprawną, są przede wszystkim te dysfunkcje lub schorzenia, z powodu których dana osoba została uznana za niepełnosprawną (a zatem najważniejsze są informacje zawarte w orzeczeniu o niepełnosprawności), a w drugiej kolejności – informacje o dysfunkcjach lub schorzeniach określone we wniosku lekarskim. Przy czym nie oznacza to, że można dowolnie dobierać schorzenia lub dysfunkcje w zależności od tego, co jest łatwiejsze, dogodniejsze. Informacje zawarte we wniosku lekarskim są przydatne wtedy, gdy orzeczenie nie zawiera danych o rodzaju schorzenia lub dysfunkcji a także w sytuacji, gdy orzeczenie zostało wydane kilka lat wcześniej, a stan zdrowia danej osoby uległ zmianie. Jest to ważne zwłaszcza wtedy, gdy u danej osoby pojawiły się np. schorzenia/ dysfunkcje mające wpływ na jej funkcjonowanie w środowisku zewnętrznym, tj. dysfunkcja narządu ruchu, wzroku, słuchu. Należy bowiem pamiętać, że w przypadku tych dysfunkcji ośrodek musi spełnić określone, bardzo szczegółowe warunki. Zatem przy dokonywaniu wyboru (oraz weryfikacji tego wyboru) najistotniejsze jest ustalenie, która z dysfunkcji (lub schorzeń) ma istotny wpływ na funkcjonowanie tej osoby w środowisku zewnętrznym, a w następnej kolejności – ustalenie, z powodu których dysfunkcji (schorzeń) dana osoba wymaga rehabilitacji. Dlatego też nie ma potrzeby, aby przy wyborze ośrodka i organizatora pod uwagę brane były wszystkie dysfunkcje (schorzenia) wymienione w orzeczeniu o niepełnosprawności i wniosku lekarskim. Przy weryfikacji wyborów turnusów (ośrodków i organizatorów) dokonanych przez wnioskodawców, należy brać pod uwagę rodzaje dysfunkcji i schorzeń wymienione w § 2 ust. 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 listopada 2007 r. w sprawie turnusów rehabilitacyjnych (Dz. U. Nr 230, poz. 1694, z późn. zm.), tj.:

  • dysfunkcja narządu ruchu, z wyłączeniem osób poruszających się na wózkach inwalidzkich,
  • dysfunkcja narządu ruchu – osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich,
  • dysfunkcja narządu słuchu,
  • dysfunkcja narządu wzroku,
  • upośledzenie umysłowe,
  • choroba psychiczna,
  • padaczka,
  • schorzenia układu krążenia.

Jeżeli jakiegoś schorzenia lub dysfunkcji nie ma w katalogu określonym w powyżej przywołanym przepisie, to nie jest konieczne branie go pod uwagę przy wyborze turnusu przez osobę niepełnosprawną oraz przy weryfikacji przez PCPR tego wyboru turnusu. Zatem nie ma potrzeby i uzasadnienia, aby przy wyborze ośrodka i organizatora w przypadku tzw. schorzeń sprzężonych brać pod uwagę inne, niż wymienione wyżej schorzenia lub dysfunkcje określone np. we wniosku lekarza.

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2015-05-20 19:06przez:
Opublikowano:2021-03-08 18:56przez: Małgorzata Janicka
Zmodyfikowano:2018-01-23 12:45przez: Małgorzata Janicka
Podmiot udostępniający: Małgorzata Janicka
Odwiedziny:8770

Rejestr zmian

  • [2018-01-23 12:45:50]Małgorzata JanickaAktualizacja metryki