Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych - Dwudziestolecie systemu wsparcia osób niepełnosprawnych

Dwudziestolecie systemu wsparcia osób niepełnosprawnych

W dniu 9 maja 1991 roku Sejm RP uchwalił ustawę o zatrudnieniu i rehabilitacji zawodowej osób niepełnosprawnych. Jubileuszowa Konferencja z okazji dwudziestolecia systemu wsparcia osób niepełnosprawnych odbyła się 16 czerwca 2011 roku w warszawskim Hotelu Jan III Sobieski.

Uczestniczyli w niej między innymi:

  • Irena Wóycicka Podsekretarz Stanu do Spraw Społecznych w Kancelarii Prezydenta RP,
  • Michał Boni Minister, członek Rady Ministrów, Przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów, Szef Zespołu Doradców Strategicznych Prezesa Rady Ministrów,
  • Katarzyna Hall Minister Edukacji Narodowej,
  • Sławomir Piechota Poseł na Sejm RP, Przewodniczący Sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny,
  • Marek Plura Poseł na Sejm RP, Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Osób Niepełnosprawnych,
  • Mieczysław Augustyn Senator RP, Przewodniczący Senackiej Komisji Rodziny i Polityki Społecznej,
  • byli Pełnomocnicy Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych,
  • Zarząd i przedstawiciele Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz byli Prezesi Zarządu PFRON,
  • Dyrekcja i pracownicy Biura Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych oraz byli dyrektorzy Biura,
  • Przedstawiciele organizacji pozarządowych i świata nauki między innymi Polskiej Akademii Nauk, Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych, Głównego Urzędu Statystycznego,
  • przedstawiciele pracodawców, związków zawodowych, Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej, przewodniczący wojewódzkich zespołów do spraw orzekania o niepełnosprawności.

Gospodarzem Konferencji był Jarosław Duda, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, Pełnomocnik Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych.

W Konferencji uczestniczył również Marek Pol Minister Przemysłu i Handlu w rządzie Waldemara Pawlaka oraz wicepremier i Minister Infrastruktury w rządzie Leszka Millera, poseł na Sejm X, II i IV kadencji, aktywnie uczestniczący w pracach nad pierwszą ustawą o rehabilitacji.

LISTY DO UCZESTNIKÓW

Do uczestników Konferencji listy skierowali Bronisław Komorowski, Prezydent RP, Grzegorz Schetyna, Marszałek Sejmu RP, a także prof. Barbara Kudrycka - Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Anna Tomczyk - Główny Inspektor Pracy.

WYSTĄPIENIA

Już 20 lat funkcjonuje w Polsce system wsparcia osób niepełnosprawnych; chociaż może to wydawać się oczywiste, nie w każdym państwie system taki został stworzony powiedział podczas konferencji prasowej poprzedzającej konferencję jubileuszową Jarosław Duda - Pełnomocnik Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych. Jubileusz dwudziestolecia uchwalenia ustawy o rehabilitacji to także doskonała okazja, by obok przypominania osiągnięć, zastanowić się, jakie wyzwania stają przed nami i co jeszcze w funkcjonującym systemie można zmienić na lepsze. Co można zrobić więcej, by w systemie nie zgubić konkretnej osoby, by czuła się dostrzeżona i by ułatwić jej funkcjonowanie w otwartym społeczeństwie.

Zdaniem Pełnomocnika Rządu do praw Osób Niepełnosprawnych obecnie najważniejszym wyzwaniem jest ratyfikacja podpisanej już przez Polskę Konwencji Narodów Zjednoczonych o Prawach Osób Niepełnosprawnych ONZ. Powinno to nastąpić wkrótce i jest to dobra wiadomość dla 4,5 miliona osób niepełnosprawnych w naszym kraju powiedział minister Jarosław Duda.

Ważne jest też dalsze wspieranie aktywności osób niepełnosprawnych w szczególności aktywności zawodowej. Ze wsparcia na rynku pracy korzysta obecnie około 230 tysięcy pracowników niepełnosprawnych. Rozszerzanie zatrudnienia tej grupy osób jest niezmiernie ważne. Czeka nas także ustanowienie nowego prawa przygotowanie nowej ustawy o osobach niepełnosprawnych, gdyż obecna, wielokrotnie nowelizowana, przestaje wystarczać. Jako ostatnią ważną sprawę Pełnomocnik Rządu wymienił potrzebę dalszej zmiany świadomości Polaków przywołując choćby kampanię piętnującą bezprawne parkowanie na miejscach oznaczonych kopertą.

Poseł Marek Plura podkreślił potrzebę przeciwdziałania dyskryminacji, nie tylko mentalnej, ale przede wszystkim w dziedzinie infrastruktury, stawiającej fizyczne bariery przed osobami niepełnosprawnymi, czy w dziedzinie prawa pozostawiającego niektóre rozwiązania niedostępne dla osób z niepełnosprawnością.

Wojciech Skiba, Prezes PFRON przypomniał rozwój Funduszu, zaczynającego od budżetu w wysokości 84 milionów złotych, który dziś dysponuje kwotą 4,5 miliarda złotych, rozdzielanego w kilkuset formach wsparcia z dużym udziałem organizacji pozarządowych. Obiecał także dalsze modyfikacje i coraz lepsze dostosowanie działalności PFRON do oczekiwań społeczności osób niepełnosprawnych.

Teresa Hernik, Dyrektor Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, będącego instytucjonalnym zapleczem Pełnomocnika, zapowiedziała konsekwentne realizowanie misji i tworzenie coraz lepszego prawa w tej dziedzinie.

Z okazji jubileuszu dwudziestolecia systemu wsparcia osób niepełnosprawnych Jarosław Duda wręczył przedstawicielom wszystkich środowisk zaangażowanych w tworzenie tego systemu pamiątkowe medale i grawertony.

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2015-05-15 12:45przez:
Opublikowano:2015-03-19 00:00przez: Małgorzata Janicka
Zmodyfikowano:2018-01-23 11:04przez: Małgorzata Janicka
Podmiot udostępniający: Małgorzata Janicka
Odwiedziny:7904

Rejestr zmian

  • [2018-01-23 11:04:50]Małgorzata JanickaAktualizacja metryki