3. Czy spółka jawna dokonując przekształcenia na podstawie Kodeksu spółek handlowych zachowuje status zakładu pracy chronionej?

  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
  • Drukuj zawartość bieżącej strony
19 marca 2015

Zgodnie z art. 28 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2008 r. Nr 14, poz. 92, z późn. zm.) pracodawca uzyskuje status pracodawcy prowadzącego zakład pracy chronionej po spełnieniu przesłanek określonych w tym przepisem. Natomiast zgodnie z art. 3 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t. j. Dz. U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.), pracodawcą jest jednostka organizacyjna, choćby nie posiadała osobowości prawnej, a także osoba fizyczna, jeżeli zatrudniają one pracowników.

Z powyższych przepisów wynika, że podmiotem prawnym, któremu przyznaje się status jest określony pracodawca (czyli podmiot występujący w przewidzianej prawem formach organizacyjno-prawnych np. spółdzielnia, spółka, fundacja, jak też osoby fizyczne), mający zdolność zatrudniania pracowników, o ile spełnia on określone cytowanym przepisem art. 28 ustawy o rehabilitacji (...) warunki.

W omawianym przypadku, podmiotem, któremu przyznano status pracodawcy prowadzącego zakład pracy chronionej jest spółka jawna. Przepisy Kodeksu spółek handlowych umożliwiają każdej spółce handlowej (bez względu na to czy jest to spółka kapitałowa czy osobowa) dokonanie zmiany nazwy, siedziby, czy przekształcenia się w inną spółkę, bez względu na jej wspólników. Przekształcenie dokonane na podstawie art. 551 K.s.h. nie ma wpływu na posiadanie statusu zakładu pracy chronionej, albowiem zgodnie z art. 553 K.s.h. spółce przekształconej przysługują wszelkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej.

Wskazać należy, że przepis art. 553 K.s.h. znajduje zastosowanie jedynie do przekształceń właściwych, tj. do przypadków zmiany formy organizacyjno-prawnej spółki przystępującej do przekształcenia, przy jednoczesnym zachowaniu tożsamości podmiotu przekształconego i przekształcanego. Przy czym, w przypadku zmiany polegającej na zmianie składu osobowego spółki jawnej (poszerzenia składu o nowych wspólników), w świetle orzecznictwa po spełnieniu warunku niezmienności dwóch wspólników z pierwotnego składu, uznaje się ciągłość podmiotu gospodarczego.

Oznacza to, że pracodawca dokonujący przekształcenia na podstawie przepisów K.s.h., zobowiązany jest jedynie – na podstawie art. 30 ust. 4 ustawy o rehabilitacji (...) poinformować wojewodę o zmianie formy prawnej i wystąpić z wnioskiem o jej uwzględnienie w decyzji przyznającej status zakładu pracy chronionej.

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:Małgorzata Janicka
Data utworzenia:2015-03-19
Data aktualizacji:2018-01-23
Data publikacji:2015-03-19
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Małgorzata Janicka
Liczba odwiedzin:5073

Rozwiń Historia zmian

Data i godzina zmianyOsoba zmieniającaOpis zmianyPoprzednia wersja
2018-01-23 12:29:51Małgorzata JanickaAktualizacja metryki3. Czy spółka jawna dokonując przekształcenia na podstawie Kodeksu spółek handlowych zachowuje status zakładu pracy chronionej?