Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych - Powstanie lista certyfikowanych tłumaczy języka migowego

Powstanie lista certyfikowanych tłumaczy języka migowego

28.03.2019 r. w Ministerstwie Rodziny obradowała Polska Rada Języka Migowego. Podczas posiedzenia przyjęto uchwałę o utworzeniu listy certyfikowanych tłumaczy języka migowego.

"Nie ma jednego środowiska osób niepełnosprawnych, są osoby z różną niepełnosprawnością, z różnymi potrzebami, z różnymi możliwościami funkcjonowania w społeczeństwie. Wśród niepełnosprawnych szczególną rolę odgrywają osoby z problemami słuchu, głusi i głuchoniewidomi. To środowisko, którego potrzeby są często niedostrzegane, tymczasem, by mogli normalnie funkcjonować w społeczeństwie, potrzebują wsparcia" – powiedział podczas briefingu po posiedzeniu Rady wiceminister Krzysztof Michałkiewicz.

Jak tłumaczył wiceminister Michałkiewicz jednym z elementów wsparcia jest komunikacja, której zapewnienie wymaga m.in. tłumaczy języka migowego.

"Rada skończyła ważny etap swoich prac. Przygotowała i przyjęła uchwałę o stworzeniu listy certyfikowanych tłumaczy języka migowego. Przygotowała zakres egzaminów dla tych tłumaczy, zasady, na jakich powinna funkcjonować centralna komisja egzaminacyjna, która nadawałaby uprawnienia" – poinformował wiceminister. "Do tej pory nic takiego nie istniało. Przez wiele lat certyfikację tłumaczy prowadził Polski Związek Głuchych, ale nie było systemowych rozwiązań. Dla środowiska osób głuchych to przełom. Dostęp do tłumaczy języka migowego, odpowiednia ich liczba i poziom dają gwarancję, że osoby głuche zaczną funkcjonować w społeczeństwie bez barier, na które dzisiaj się natykają" – powiedział.

Polska Rada Języka Migowego to organ doradczy Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Do jej zadań należy m.in. ustalanie rekomendacji w celu prawidłowego stosowania komunikacji migowej, upowszechnianie i promowanie wiedzy o języku migowym, sporządzanie opinii o funkcjonowaniu przepisów ustawy, opiniowanie projektów dokumentów rządowych, a także wskazywanie propozycji rozwiązań dotyczących obszaru jej zainteresowania.

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2019-04-04 08:07przez:
Opublikowano:2019-04-04 00:00przez: Anna Iwańczyk
Podmiot udostępniający: Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych
Odwiedziny:2247

Rejestr zmian

  • Brak wpisów.