Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych - Jaka jest rola asystenta rodziny i jakie są jego zadania w zakresie wsparcia osób uprawnionych?

Jaka jest rola asystenta rodziny i jakie są jego zadania w zakresie wsparcia osób uprawnionych?

Ustawa „Za życiem” rozszerzyła zakres zadań asystenta rodziny, którego obszarem działania stała się również koordynacja w zakresie objęcia wsparciem kobiet w ciąży oraz ich rodzin, ze szczególnym uwzględnieniem kobiet w ciąży powikłanej oraz w sytuacji niepowodzeń położniczych, a także rodzin dzieci, u których zdiagnozowano ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą ich życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu, co czyni asystenta rodziny ważnym ogniwem w  systemie wsparcia rodzin.

Do nowych zadań asystenta rodziny należy koordynacja wsparcia w zakresie dostępu do  instrumentów polityki na rzecz rodziny oraz poradnictwa w zakresie:

  • przezwyciężania trudności w pielęgnacji i wychowaniu dziecka;
  • wsparcia psychologicznego;
  • pomocy prawnej, w szczególności w zakresie praw rodzicielskich i uprawnień pracowniczych;
  • dostępu do rehabilitacji społecznej i zawodowej oraz świadczeń opieki zdrowotnej.

Koordynacja ta polega przede wszystkim na: opracowywaniu, wspólnie z osobami zainteresowanymi, katalogu możliwego do uzyskania wsparcia i występowania przez asystenta rodziny w ich imieniu w celu umożliwienia rodzinom skorzystania ze wsparcia, na podstawie pisemnego upoważnienia (upoważnienie nie obejmuje jedynie świadczeń medycznych).

Rodzina w ramach współpracy z asystentem rodziny może oprócz ww. koordynacji działań pomocowych, skorzystać ze wsparcia psychologicznego, pomocy prawnej (w  szczególności w zakresie praw rodzicielskich i uprawnień pracowniczych), a także poradnictwa w zakresie przezwyciężania trudności w pielęgnacji i wychowaniu dziecka, dostępu do rehabilitacji społecznej i zawodowej oraz świadczeń opieki zdrowotnej.

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2021-03-08 18:10przez:
Opublikowano:2021-03-08 09:03przez: Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych
Podmiot udostępniający: Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych
Odwiedziny:1491

Rejestr zmian

  • Brak wpisów.