Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych - Ponad 3 mln zł na Centrum opiekuńczo-mieszkalne w gminie Zagórów

Ponad 3 mln zł na Centrum opiekuńczo-mieszkalne w gminie Zagórów

Minister Marlena Maląg przekazała dziś przedstawicielowi gminy Zagórów czek na 3 mln 220 tys. zł, z przeznaczeniem na utworzenie i funkcjonowanie Centrum opiekuńczo-mieszkalnego. Wojewoda Wielkopolski Michał Zieliński podpisał umowę w tej sprawie z władzami gminy.

Ważny element polityki rodzinnej

– Wsparcie udzielane osobom z niepełnosprawnościami jest bardzo istotnym elementem polityki rodzinnej rządu Prawa i Sprawiedliwości – powiedziała minister Marlena Maląg, przekazując czek na kwotę 3 mln 220 tys. zł. – Naszym celem jest wypełnienie postanowień Konwencji ONZ o Prawach Osób Niepełnosprawnych. W tym celu przygotowaliśmy Strategię na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami 2021-2030.

Minister Maląg podsumowała też działania na rzecz tej grupy osób. Przypomniała utworzenie Funduszu Solidarnościowego, służącego finansowaniu wdrażanych programów, m.in. tworzeniu Centrów.

- Nakłady na wspieranie osób z niepełnosprawnościami wynosiły w 2015 roku 15,5 mld. zł. W tym roku przeznaczamy na ten cel 30 mld zł – podsumowała minister.

COM to niezależne i godne funkcjonowanie

Program „Centra opiekuńczo-mieszkalne” wspiera samorządy w tworzeniu, a następnie utrzymaniu placówek pobytu dziennego lub całodobowego dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Osoby ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, obok różnego rodzaju codziennego wsparcia, powinny mieć także zapewnioną możliwość niezależnego, samodzielnego i godnego funkcjonowania.

Pobyt w Centrum opiekuńczo-mieszkalnym ma wpływać pozytywnie na procesy nawiązywania relacji, uspołecznienie, a także pozwolić na podejmowanie aktywności na miarę możliwości.

Co będzie

W ramach Programu ogłoszonego w maju 2021 r. zatwierdzono łącznie 31 wniosków na kwotę blisko 82 mln zł. Na dodatkowy nabór wniosków w ramach Programu „Centra opiekuńczo-mieszkalne”  przeznaczyliśmy 30 mln zł.

– Wsparcie osób z niepełnosprawnościami to nasz priorytet. Rozmawiamy z przedstawicielami środowiska, z samymi osobami z niepełnosprawnościami, z ich opiekunami – stąd wiemy, jakie działania są najbardziej oczekiwane. Robimy co w naszej mocy, by wspierać ich samodzielność, zapewniać możliwie aktywne życie i jak najpełniejsze uczestnictwo w życiu społecznym – podsumowuje minister Marlena Maląg.

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2021-10-18 12:49przez:
Opublikowano:2021-10-11 12:49przez: Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych
Podmiot udostępniający: Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych
Odwiedziny:248

Rejestr zmian

  • Brak wpisów.