Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych - ZAPŁONĄŁ ZNICZ PARAOLIMPIJSKICH W PEKINIE!

ZAPŁONĄŁ ZNICZ PARAOLIMPIJSKICH W PEKINIE!

W Chinach rozpoczęły się XIII Zimowe Igrzyska Paraolimpijskie. Polskiej reprezentacji przewodził chorąży naszej kadry, doświadczony paranarciarz alpejski Andrzej Szczęsny. O pokój na całym świecie zaapelował prezydent IPC, Andrew Parsons.

Stadion Olimpijski w Pekinie, czyli słynne „ptasie gniazdo”, już po raz drugi gościł ceremonię otwarcia paraigrzysk – wcześniej stolica państwa środka była gospodarzem letnich igrzysk paraolimpijskich w 2008 roku. Zawody oficjalnie otworzył przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej, Xi Jinping.

Otwarcie imprezy ma miejsce w nietypowych okolicznościach – zaledwie pół roku po zamknięciu opóźnionych letnich igrzysk paraolimpijskich w Tokio, oraz w trakcie inwazji wojsk Rosji i Białorusi na teren Ukrainy. W związku z tym ostatnim wydarzeniem Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski podjął decyzję o wykluczeniu sportowców z państw agresorów. W zawodach wystartuje za to reprezentacja Ukrainy – 20 sportowców i 9 przewodników.  O pokój w miejscach objętych konfliktami apelował w emocjonalnym przemówieniu Andrew Parsons, prezydent Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego.  

Dzisiaj muszę, ale też chcę zacząć od orędzia pokoju. XXI wiek to czas dialogu i dyplomacji, a nie nienawiści. Nie dla wojny! – powiedział Andrew Parsons, prezydent IPC. – Tutaj w Pekinie sportowcy muszą rywalizować ze sobą, a nie przeciwko sobie – jestem pewien, że będą tu reprezentować wartości wolnego i równego świata. Dziś ruch paraolimpijski wzywa cały świat do tego, by się zjednoczyć i promować pokój i zrozumienie.”

Polską reprezentację na płytę Stadionu Olimpijskiego wyprowadził chorąży naszej kadry, Andrzej Szczęsny (Start Bielsko-Biała) . Dla tego doświadczonego zawodnika są to już czwarte igrzyska paraolimpijskie – zobaczymy go w paranarciarstwie alpejskim w konkurencjach technicznych. Jak podkreśla, tym co najbardziej motywuje go do dalszych startów, jest niesłabnąca pasja sportowa.

Ja kocham narciarstwo. To połowa mojego życia – mówi chorąży reprezentacji Polski. – Pomimo, że mam swoje lata i kilka poważnych kontuzji za sobą, to postanowiłem wykorzystać tę jeszcze jedną szansę. Bardzo się cieszę, że tu jestem, mam nadzieję, że wszystko będzie ok, bo w czasach „Covidu” różnie może być, dziś jest trening, a jutro możemy być odizolowani. Staram się o tym nie myśleć, skupiam się na treningach, siłowni, fizjoterapii. Co ma być, to będzie. Trzeba być dobrej myśli.

Polacy do Pekinu wysłali 11 sportowców i 4 przewodników. Krzysztof Plewa, który pierwotnie pozostał w Polsce ze względu na dodatni wynik testu na Covid-19, zakończył już izolację i jeśli wszystko pójdzie dobrze, w poniedziałek dołączy do reszty zawodników w wiosce paraolimpijskiej.

Już jutro rozpoczyna się rywalizacja sportowa – polskich reprezentantów będziemy mogli zobaczyć w biathlonowym biegu na 6 km. O medale powalczą m.in. Iweta Faron (KS Obidowiec Obidowa) oraz Piotr Garbowski z przewodnikiem Jakubem Twardowskim (PK Podkarpacie). Transmisja od 02:55 na antenie Polsatu Sport Extra i od 6:00 na antenie Polsatu Sport.

W paraigrzyskach uczestniczy 564 zawodników, w tym 138 kobiet – najwięcej w historii. 46 NPC 6 dyscplin, 78 konkurencji. W rywalizacji sportowej biorą udział reprezentanci 46 krajów, którzy będą rywalizować w 6 dyscyplinach o 78 kompletów medali. Najstarszym debiutantem jest 66-letni reprezentant USA, który będzie startował w paracurlingu. Najmłodszym zawodnikiem jest 15-letni zawodnik z Austrii, który będzie rywalizował w paranarciarstwie alpejskim.

XIII Zimowe Igrzyska Paraolimpijskie Pekin 2022 odbywają się między 4. a 13. marca. Wyjazd polskiej reprezentacji na igrzyska jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Oficjalnym nadawcą igrzysk paraolimpijskich na terenie Polski jest Telewizja Polsat. Zapraszamy również do śledzenia profilu Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego na Facebooku, Twitterze, Instagramie oraz LinkedIn.

SKŁAD POLSKIEJ REPREZENTACJI PARAOLIMPIJSKIEJ NA XIII ZIMOWE IGRZYSKA PARAOLIMPIJSKIE PEKIN 2022:

Narciarstwo biegowe i parabiathlon:

 • Iweta Faron (KS Obidowiec Obidowa)
 • Piotr Garbowski z przewodnikiem Jakubem Twardowskim (PK Podkarpacie Przemyśl)
 • Paweł Gil z przewodnikiem Michałem Lańdą (PK Podkarpacie Przemyśl)
 • Aneta Górska z przewodniczką Catherine Spierenburg (UKS Laski)
 • Monika Kukla (AZS AWF Kraków)
 • Paweł Nowicki z przewodnikiem Janem Kobryniem (UKS Laski).
 • Krzysztof Plewa (Veloactiv Kraków)
 • Witold Skupień (KS Obidowiec Obidowa)

Paranarciarstwo alpejskie:

 • Igor Sikorski (Start Bielsko-Biała)
 • Andrzej Szczęsny (Start Bielsko-Biała)

Parasnowboard:

 • Wojciech Taraba (AZS AWF Kraków)

#Pekin2022

#KibicujemyParaolimpijczykom

 

Z paraolimpijskim pozdrowieniem,

 

Bartosz Tarnowski

Specjalista ds. komunikacji – Biuro Prasowe

Polski Komitet Paraolimpijski

ul. Konwiktorska 9 lok. 2, 00-216 Warszawa.

+48 22 824 08 72

+48 537 007 789

 

http://www.paralympic.org.pl

 

 

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2022-03-05 15:45przez:
Opublikowano:2022-03-05 15:48przez: Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych
Zmodyfikowano:2022-03-05 15:47przez: Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych
Podmiot udostępniający: Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych
Odwiedziny:517

Rejestr zmian

 • [2022-03-05 15:47:07]Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych.
 • [2022-03-05 15:40:03]Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych.