Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych - Pekin 2022 - zgasł znicz paraolimpijski

Pekin 2022 - zgasł znicz paraolimpijski

Zakończyły się XIII Zimowe Igrzyska Paraolimpijskie w Pekinie. Na Stadionie Olimpijskim w Pekinie symbolicznie zgasł paraolimpijski znicz. Polacy wracają z Chin bez medalu.

Tradycyjna ceremonia zamknięcia miała miejsce na Stadionie Olimpijskim w Pekinie. Po przypomnieniu na telebimie najciekawszych fragmentów rywalizacji sportowej i krótkiej części artystycznej, wprowadzono w rytm „Ody do radości” reprezentacje krajów rywalizujących w tegorocznych igrzyskach w tradycyjnej paradzie narodów.

Polska reprezentacja wyszła na stadion w Pekinie prowadzona przez paranarciarskę biegową, Anetę Górską. W Igrzyskach Paraolimpijskich wzięło udział 11 zawodników i 4 przewodników z Polski. Aż dla 5 naszych sportowców z niepełnosprawnościami był to paraolimpijski debiut. Niestety, wsparcie bardziej doświadczonych zawodników nie wystarczyło do powiększenia dorobku naszych paraolimpijczyków i z Pekinu Polacy wracają bez medalu. Najlepsze osiągnięcia naszych reprezentantów to 5. miejsca Iwety Faron w parabiathlonowym sprincie oraz Witolda Skupienia w paranarciarskim biegu długim techniką klasyczną (oboje KS Obidowiec Obidowa).

Igrzyska Paraolimpijskie oficjalnie zamknął swoim wystąpieniem prezydent Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego, Andrew Parsons. W swojej mowie dziękował wolontariuszom oraz zawodnikom. Szczególnie dużo czasu poświęcił jednak na podziękowania dla gospodarzy Igrzysk – Chin.

– Po trzech kolejnych igrzyskach paraolimpijskich w Azji ruch paraolimpijski jest silniejszy niż kiedykolwiek. Chiny wyznaczyły nowy punkt odniesienia dla wszystkich kolejnych zimowych igrzysk paraolimpijskich. Z pewnością stały się też zimową potęgą paraolimpijską. Dziękuję! – Mówił Andrew Parsons. Szef IPC podziękował również mediom. – Wasze relacje pomagały nie tylko 85 milionom osób z niepełnosprawnościami, które mieszkają na co dzień w Chinach, ale też 15% całego społeczeństwa globalnego, które żyją z rozmaitymi niepełnosprawnościami.

Ważnym elementem ceremonii było przekazanie flagi paraolimpijskiej przedstawicielom władz miejskich Mediolanu i Cortiny d’Ampezzo. To właśnie we Włoszech odbędą się Zimowe Igrzyska Paraolimpijskie w 2026 roku. Najbliższe emocje paraolimpijskie czekają nas jednak już w 2024 roku, podczas XVII Letnich Igrzysk Paraolimpijskich w Paryżu.

W klasyfikacji medalowej triumfowali gospodarze igrzysk, zdobywając 61 medali, w tym 18 złotych, 20 srebrnych i 23 brązowe krążki. Szczególne powody do zadowolenia ze sportowego rezultatu miała z pewnością reprezentacja Ukrainy. Mimo trwającej wojny udało im się nie tylko wziąć udział w Igrzyskach, ale również zająć 2. miejsce w tabeli medalowej, za reprezentacją Chin. Dorobek naszych wschodnich sąsiadów to 11 złotych, 10 srebrnych i 8 brązowych medali. Ukraińcy zdeklasowali wręcz rywali w parabiathlonie, w którym stawali na podium aż 22 razy. Na najniższym stopniu podium w klasyfikacji narodów zameldowała się Kanada – jej reprezentanci zdobyli łącznie 25 medali.

Zmagania paraolimpijczyków można było oglądać na antenach sportowych Telewizji Polsat, która była oficjalnym nadawcą Igrzysk Paraolimpijskich w Pekinie.

XIII Zimowe Igrzyska Paraolimpijskie Pekin 2022 odbywały się między 4. a 13. marca. Wyjazd polskiej reprezentacji na igrzyska jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Patronami medialnymi Polskiej Reprezentacji Paraolimpijskiej są TVP Sport i Polskie Radio.

 

Z paraolimpijskim pozdrowieniem,

 

Bartosz Tarnowski

Specjalista ds. komunikacji – Biuro Prasowe

Polski Komitet Paraolimpijski

ul. Konwiktorska 9 lok. 2, 00-216 Warszawa.

+48 22 824 08 72

+48 537 007 789

http://www.paralympic.org.pl

 

 

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2022-03-14 08:28przez:
Opublikowano:2022-03-13 08:35przez: Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych
Zmodyfikowano:2022-03-14 08:28przez: Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych
Podmiot udostępniający: Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych
Odwiedziny:482

Rejestr zmian

  • [2022-03-14 08:28:52]Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych.
  • [2022-03-14 08:25:58]Ewa Dąbrowska.