Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych

Projekt ustawy o asystencji osobistej przekazany do dalszych prac

Etap rozpatrywania projektu przez Komitet Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji za nami – projektem ustawy o asystencji osobistej osób z niepełnosprawnościami w następnej kolejności zajmie się Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Dobrymi wiadomościami o pozytywnym rozpatrzeniu projektu przez Komitet Rady Ministrów ds. Cyfryzacji podzielił się w swoim wpisie na serwisie X (dawniej: Twitter) Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, Łukasz Krasoń:

Komitet Rady Ministrów ds. Cyfryzacji (KRMC) JEDNOGŁOŚNIE przyjął projekt ustawy o asystencji osobistej osób z niepełnosprawnościami!. Przed nami teraz KWRiST i SKRM. Jestem dobrej myśli, z każdym krokiem jesteśmy coraz bliżej do tej wyczekiwanej, wielkiej zmiany w systemie wsparcia OzN.

Komitet Rady Ministrów ds. Cyfryzacji jest ciałem pomocniczym Rady Ministrów, który m.in. opiniuje takie rządowe projekty ustaw, które tworzą nowe systemy teleinformatyczne. W wypadku wspomnianego projektu ustawy będzie to system wnioskowania o asystencję osobistą oraz zarządzania asystencją osobistą.

Projekt przed trafieniem do Parlamentu czeka teraz na kolejne prace w ramach Rady Ministrów. Jak mówi wiceminister Łukasz Krasoń:

Przed nami KWRiST oraz Stały Komitet RM, potem Rada Ministrów i WRESZCIE Sejm. To naprawdę się dzieje, a stanie się rzeczywistością już niebawem :)

Prace w KRMC poprzedziły konsultacje publiczne. Od 10 grudnia do 15 stycznia obywatele mogli zapoznać się z treścią projektu oraz informacji o nim, zamieszczonych na stronie Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych również w tekście łatwym do czytania i zrozumienia (ETR) oraz Polskim Języku Migowym (PJM). Swoją opinię dotyczącą proponowanych rozwiązań można było przedstawić drogą elektroniczną (w tym poprzez udostępniony formularz w ETR albo załączenie filmu z nagraniem w PJM) oraz podczas podczas 7 spotkań konsultacyjnych (na żywo, online oraz hybrydowe) dla osób z niepełnosprawnościami, ich bliskich oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych i samorządów. Spotkania z możliwością uczestnictwa na żywo odbyły się w Warszawie, Bydgoszczy, Poznaniu i Gdańsku.

Konsultacje publiczne cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Z możliwości wysłuchania informacji przedstawianych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, wzięcia udziału w spotkaniach, czy zgłoszenia swoich uwag skorzystało ponad 1000 osób.  Swoje uwagi przedstawiły również pozostałe resorty, samorządy oraz inne podmioty zaangażowane w proponowane rozwiązanie.

Wszystkie przedstawione uwagi oraz argumenty za rozwiązaniami już wcześniej przedstawionymi w ustawie zostały uważnie przeanalizowane. W wyniku tej analizy nowy projekt zawiera kilka istotnych dla strony społecznej elementów, takich jak: wsparcie osoby stale wspierającej oraz powiatu i ZUS w procesie ustalania prawa do asystencji, zagwarantowanie asystentom osobistym ubezpieczenia chorobowego i płatnego urlopu wypoczynkowego, zapewnienie gwarancji dostępności procesu ustalania prawa do asystencji osobistej, oraz zwiększenie dostępu do doradztwa wzajemnego oraz superwizji.

Z dokładną treścią projektu ustawy o asystencji osobistej osób z niepełnosprawnościami oraz z treścią zgłoszonych uwag i odniesieniem do nich po ukończonych pracach wewnątrz Ministerstwa Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej można zapoznać się na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2025-04-09 15:36przez:
Opublikowano:2025-04-09 15:43przez: Bartosz Tarnowski
Zmodyfikowano:2025-04-09 15:43przez: Bartosz Tarnowski
Podmiot udostępniający: Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych
Odwiedziny:1031

Rejestr zmian

  • [2025-04-09 15:43:15]Bartosz Tarnowskipoprawa czytelności
  • [2025-04-09 15:42:20]Bartosz Tarnowskipoprawa czytelności
  • [2025-04-09 15:41:12]Bartosz Tarnowskikorekta
  • [2025-04-09 15:40:02]Bartosz Tarnowskiekspozycja na stronie głównej.
  • [2025-04-09 15:39:25]Bartosz Tarnowskidodanie zdjęcia
  • [2025-04-09 15:27:13]Bartosz TarnowskiNowy artykuł