Dostępność. Projektowanie uniwersalne
Niezależność - Uczestnictwo - Zrównoważony rozwój
Norweskie Ministerstwo Dzieci, Młodzieży i Rodziny we współpracy z The Delta Center, 20 czerwca 2017 r., zorganizowało w Oslo konferencję „Universal Design and New Technology”.
Celem konferencji było wskazanie, że stosowanie uniwersalnego projektowania nowoczesnych technologii zapewnia dłuższe, równe i niezależne uczestnictwo w życiu społecznym każdemu z nas.
Poniżej zamieszczamy publikację dotyczącą szeroko pojętych trendów w uniwersalnym projektowaniu przygotowaną przez The Delta Center, czyli norweskie centrum dostępności i włączenia społecznego.
Nowy symbol Dostępności
Nowy symbol dostępności, zw. „Logo Dostępności”, został zaprojektowany przez Dział Projektowania Graficznego w Departamencie Informacji Publicznej ONZ w Nowym Jorku, jako rysunek koła z symetryczną figurą człowieka.
Rysunek ten oznacza harmonię między ludźmi w społeczeństwie. Uniwersalna postać człowieka z otwartymi ramionami symbolizuje włączenie ludzi o różnych zdolnościach, wszędzie.
Logo Dostępności ma służyć podniesieniu świadomości na temat problemów związanych z niepełnosprawnością poprzez oznaczanie nim materiałów informacji publicznej drukowanych lub publikowanych w Internecie. Logo symbolizuje równy dostęp dla wszystkich. Może być stosowane do oznaczania produktów, miejsc i wszystkiego, co jest przyjazne osobom niepełnosprawnym lub dostępne dla nich. Celem Logo jest poinformowanie o zapewnieniu dostępności dla osób niepełnosprawnych w odniesieniu do informacji, usług, technologii komunikacyjnych oraz o zapewnieniu fizycznego dostępu do obiektów.
Logo Dostępności jest neutralne i bezstronne. Jego użycie nie oznacza poparcia przez Organizację Narodów Zjednoczonych lub Sekretariat Organizacji Narodów Zjednoczonych.
Więcej informacji w serwisie ONZ
Parki Narodowe bardziej dostępne dla osób niepełnosprawnych
W pierwszej połowie 2015 ukaże się Atlas Parków Narodowych w Polsce dla osób niewidomych i słabowidzących. Wykonał go zespół specjalistów powołany przez Prezesa Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi w Laskach w ramach projektu sponsorowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
W skład Atlasu wchodzą zestawy materiałów dydaktycznych dla wszystkich Parków Narodowych. Każdy park otrzymuje: zestaw 12 plansz barwno-dotykowych (9 tyflomap, logo, strona redakcyjna i strony z legendą i objaśnieniami) oraz publikacje w formacie dźwiękowym. Jest to pierwsze tego typu kompletne opracowanie tyflokartograficzne. Pełny Atlas obejmie 23 takie zestawy.
Aby przygotowane materiały dobrze służyły przybliżaniu osobom niewidomym przestrzeni i piękna parków narodowych w ramach warsztatów tyflologicznych przeszkolono 59 edukatorów z 21 Parków Narodowych.
System identyfikacji wizualnej Projektowania Uniwersalnego
Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych informuje, że został opracowany pierwszy w Polsce system identyfikacji wizualnej projektowania uniwersalnego. Autorką tego systemu jest Małgorzata Sobocińska - Kiss. Celem opracowania systemu znaku graficznego było umożliwienie łatwej identyfikacji wszelkich działań na rzecz tego przedsięwzięcia.
Pani Małgorzata Sobocińska-Kiss jest wykładowcą grafiki w Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej i Zarządzania działającej pod auspicjami PAN w Warszawie. Ukończyła studia na Wydziale Wzornictwa Przemysłowego w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
Małgorzata Sobocińska-Kiss w ramach przygotowań do obrony swojej pracy doktorskiej stworzyła pro bono, na potrzeby Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych system identyfikacji wizualnej Projektowania Uniwersalnego oraz włączyła się aktywnie w promowanie idei dostępności dla wszystkich. Działa społecznie w Stowarzyszeniu Wspólna Przestrzeń zrzeszonego w międzynarodowej organizacji European Institute for Design and Disability – EIDD.
Pierwszy raz logo projektowania uniwersalnego zostało użyte do oznakowania materiałów podczas konferencji pt. „Projektowanie uniwersalne a społeczna odpowiedzialność biznesu", która miała miejsce w Warszawie w dniu 16.10.2013 r. [przejdź do zakładki z materiałami z tej konferencji].
W ramach system identyfikacji wizualnej projektowania uniwersalnego zostały opracowane:
- logo projektowania uniwersalnego,
- księga znaku projektowania uniwersalnego,
- zestaw ikon pomocniczych,
- standardy graficzne publikacji z dziedziny projektowania uniwersalnego,
- projekt znacznika materiałów graficznych (naklejki silikonowej).
Informujemy, że użytkowanie poniższego znaku logo projektowania uniwersalnego wymaga zgody Biura Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepelnosprawnych.
Komisja Europejska wobec zagadnień dostępności
Dostępność i eliminowanie barier znajduje się w samym centrum Strategii Komisji Europejskiej, która określiła je jako pierwszy i podstawowy obszar działania na najbliższe dziesięciolecie.
Dostępność oznacza, że osoby niepełnosprawne mogą na równych prawach na równych z innymi korzystać z obiektów i usług, środowiska fizycznego, transportu, technologii i systemów informacyjno-komunikacyjnych.
Komisja proponuje zastosowanie instrumentów prawnych i innych, takich jak np. standaryzacja, w celu zwiększenia dostępności zgodnie z projektami przewodnimi: Europejską agendą cyfrową i Unią innowacji. W dokumentach tych wymienione zostały działania na rzecz równych szans i równoprawnego uczestnictwa w życiu społecznym wszystkich obywateli. Ich treść zawiera odniesienia do koncepcji projektowania uniwersalnego, promowania technologii i rozwiązań służących włączeniu społecznemu osób z obniżoną funkcjonalnością.
Publikacje dotyczące Projektowania uniwersalnego
Materiały z konferencji poświęconych projektowaniu uniwersalnemu
- Projektowanie uniwersalne a społeczna odpowiedzialność biznesu
- Projektowanie uniwersalne. Dostępność i uczestnictwo dla wszystkich
- Projektowanie uniwersalne
- Światowa Konferencja na temat Urządzeń i Technologii Wspomagających
Przydatne strony internetowe:
- Strona Śląskiego Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie, w którym 4 grudnia 2010 zostało otwarte centrum badań nad projektowaniem uniwersalnym „Instytut Projektowania dla Wszystkich im. Michała Oźmina".
- Strona Instytutu Wzornictwa Przemysłowego, placówki naukowo-badawczej, zawiera katalog biblioteczny on-line oraz słownik projektantów polskich z informacją o projektowaniu uniwersalnym. IWP wielokrotnie organizował konferencje poświęcone projektowaniu uniwersalnemu.
Strony www w języku angielskim:
- Strona Europejskiego Instytutu ds. Wzornictwa i Niepełnosprawności, który wykorzystuje wzornictwo do integracji społecznej osób niepełnosprawnych w krajach Unii Europejskiej, po przez poprawę jakości życia – Design for All Europe(Wzornictwo dla wszystkich Europejczyków).
- Strona The Royal Town Planning Institute, brytyjskiej organizacji specjalizującej się w planowaniu przestrzeni uwzględniających zrównoważoną, integracyjną oraz włączając perspektywę.
- Strona Engineering Design Centre stworzona przez Cambridge Engineering Design Centre, firmę Sagentiai Helen Hamlyn Centre, opisująca czym jest inkluzyjne (włączające) projektowanie, charakterystykę kolejnych etapów procesów takiego projektowania, a także dostarcza praktycznych narzędzi (m.in. kalkulator wykluczenia) do jego implementacji.
Wszyscy zainteresowani projektowaniem uniwersalnym oraz ci, którzy już w tej dziedzinie działają proszeni są o kierowanie korespondencji na adres sekretariatu Biura Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych: sekretariat.bon@mrpips.gov.pl lub adres korespondencyjny Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Biura Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych ul. Nowogrodzka 1/3/5, 00-513 Warszawa.
Metryczka
Wytworzono: | 2015-05-14 09:45 | przez: |
---|---|---|
Opublikowano: | 2015-01-05 00:00 | przez: Małgorzata Janicka |
Zmodyfikowano: | 2018-01-23 10:53 | przez: Małgorzata Janicka |
Podmiot udostępniający: | Małgorzata Janicka | |
Odwiedziny: | 73086 |
Rejestr zmian
- [2018-01-23 10:53:21]Małgorzata JanickaAktualizacja metryki