OSOBY UPRAWNIONE DO UZYSKANIA POMOCY
Osoba niepełnosprawna zarejestrowana w powiatowym urzędzie pracy jako bezrobotna albo poszukująca pracy niepozostająca w zatrudnieniu ma prawo korzystać z usług lub instrumentów rynku pracy.
USŁUGI I INSTRUMENTY RYNKU PRACY
Mechanizmy wspomagające zatrudnienie osób niepełnosprawnych, zawarte są zarówno w przepisach ustawy o promocji zatrudnienia i instrumentach rynku pracy, jak i ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
Osoba niepełnosprawna zarejestrowana w powiatowym urzędzie pracy jako bezrobotna lub poszukująca pracy niepozostająca w zatrudnieniu może korzystać z następujących usług lub instrumentów:
- szkoleń;
- stażu;
- prac interwencyjnych;
- przygotowania zawodowego dorosłych;
- badań lekarskich lub psychologicznych;
- zwrotu kosztów przejazdu i zakwaterowania;
- studiów podyplomowych;
- szkoleń na podstawie trójstronnych umów szkoleniowych zawieranych pomiędzy starostą, pracodawcą i instytucją szkoleniową;
- bonu na zasiedlenie;
- bonu szkoleniowego;
- bonu stażowego.
Ponadto, pośrednictwo pracy dostępne jest w powiatowych urzędach pracy dla każdego – dla osób zarejestrowanych jako bezrobotne lub poszukujące pracy oraz dla osób niezarejestrowanych.
Szczegółowe informacje na temat usług i instrumentów rynku pracy dostępne są na wortalu Publicznych Służb Zatrudnienia: https://psz.praca.gov.pl/dla-bezrobotnych-i-poszukujacych-pracy
PODSTAWA PRAWNA
- art. 11 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych (tekst jedn. Dz. U. 2021 r. poz. 573);
- ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jedn. Dz. U. 2020 r. poz. 1409 ze zm.).