Jedną z miar sukcesu polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej jest niewątpliwie szerokie poparcie przedstawionej przez nasz kraj Deklaracji państw członkowskich UE w sprawie podnoszenia świadomości dotyczącej osób z niepełnosprawnościami. Sporządzony przez polskich ekspertów dokument koncentruje się na budowie dostępnej i inkluzywnej Europy, ze szczególnym uwzględnieniem praw i potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Włączenie tych zagadnień do unijnej agendy jest wyrazem szczególnej determinacji naszego kraju w tym zakresie.
Polską deklarację poparło aż 25 krajów członkowskich, co podkreśla znaczenie i aktualność postulatów w niej zawartych, jednocześnie otwierając drogę do realnych zmian na rzecz podnoszenia świadomości o potencjale społecznym i zawodowym osób z niepełnosprawnościami w całej Europie.
Polska prezydencja otwiera nowy rozdział dla osób z niepełnosprawnościami w UE
Deklaracja zawiera szereg ambitnych zobowiązań odnoszących się do realizacji praw osób z niepełnosprawnościami w oparciu o Konwencję Organizacji Narodów Zjednoczonych o Prawach Osób Niepełnosprawnych oraz Europejską Strategię na rzecz Praw Osób z Niepełnosprawnościami na lata 2021–2030. Podkreślono w niej potrzebę:
- regularnego przeprowadzania kampanii społecznych w mediach głównego nurtu budujących pozytywny wizerunek osób z niepełnosprawnościami
- dążenia, aby niepełnosprawność w mediach była przedstawiana jako część codziennego życia osób z niepełnosprawnościami
- zwalczania stereotypów dotyczących osób z niepełnosprawnościami w społeczeństwie za pośrednictwem mediów
- zwiększenia szans na zatrudnienie, m.in. poprzez wdrażanie Pakietu Zatrudnienia Osób z Niepełnosprawnościami
- wspierania wdrażania Europejskiego Aktu o Dostępności – szczególnie w obszarze usług medialnych i cyfrowych.
„To niewątpliwie ogromny sukces polskiej prezydencji, ale przede wszystkim jest to ważny moment dla milionów obywateli UE z niepełnosprawnościami” – powiedział Sekretarz Stanu w MRPiPS, Łukasz Krasoń, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych.
Europa inkluzywna i solidarna
„Europa musi być wspólnotą wszystkich obywateli – także tych, którzy potrzebują wsparcia. Cieszę się, że w czasie polskiej prezydencji udało się zbudować wokół tej idei europejski konsensus” – mówił Pełnomocnik.
Jak dodał, „wspólnie z partnerami europejskimi pracujemy obecnie nad nowymi rozwiązaniami, które pozytywnie wpłyną na codzienne życie osób z niepełnosprawnościami – nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej”.
Działania na rzecz niezależnego życia i zatrudnienia
Deklaracja również wspiera wdrażanie tzw. Pakietu Zatrudnienia opublikowanego przez Komisję Europejską, który obejmuje dobre praktyki i wytyczne dla pracodawców, publicznych służb zatrudnienia i decydentów – wszystko po to, aby poprawić dostęp do rynku pracy i wspierać rozwój zawodowy osób z niepełnosprawnościami.
Deklaracja promuje również sporządzone przez Komisję Europejską tzw. Wytyczne dotyczące niezależnego życia i integracji osób z niepełnosprawnościami w społeczeństwie. Dokument KE zawiera zestaw wskazówek dotyczących podnoszenia świadomości praw osób z niepełnosprawnościami do niezależnego życia i integracji w społeczeństwie.
Realizacja i wdrażanie – wspólna odpowiedzialność
Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych będzie aktywnie uczestniczyć w pracach nad wdrażaniem postanowień deklaracji na poziomie krajowym i unijnym. Polska, jako inicjator i sygnatariusz dokumentu, zobowiązuje się do kontynuowania działań zmierzających do wdrożenia założeń deklaracji w praktyce.
Przyjęta deklaracja jest czytelnym sygnałem jedności europejskiej w zakresie wspólnego działania na rzecz równości i godności osób z niepełnosprawnościami.