Projekt ustawy o asystencji osobistej został skierowany pod obrady Stałego Komitetu Rady Ministrów (SKRM). To kluczowy etap procesu legislacyjnego, który znacząco przybliża do stworzenia trwałego i powszechnie dostępnego systemu wsparcia dla osób
z niepełnosprawnościami.
„Od początku prac nad ustawą aktywnie angażowałem się w każdy jej etap – od założeń, przez konsultacje, aż po ostateczny kształt projektu. Postawiłem na bezpośredni dialog ze środowiskami osób z niepełnosprawnościami, bo bardzo zależy mi na tym, by przygotowane rozwiązania nie tylko realnie odpowiadały na ich codzienne potrzeby, ale również aby były zgodne z zasadą niezależnego życia” – powiedział Łukasz Krasoń, Pełnomocnik Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych.
Projekt ustawy powstał w wyniku szerokich konsultacji i współpracy międzyresortowej, z udziałem przedstawicieli środowisk osób z niepełnosprawnościami, organizacji społecznych oraz ekspertów. Dokument zakłada wprowadzenie ustawowych gwarancji dostępu do usług asystencji osobistej – zgodnie z zasadą niezależnego życia i w duchu Konwencji ONZ o prawach osób z niepełnosprawnościami.
Kierowanie projektu do SKRM potwierdza skuteczność dotychczasowych działań w budowaniu nowoczesnego, sprawiedliwego systemu wsparcia.
Cel ustawy:
- Bardziej aktywne życie osób z niepełnosprawnościami, również pod względem zawodowym.
- Uwolnienie zasobów potencjalnych pracowników, którzy nie mogą wejść na rynek pracy z powodu ograniczeń związanych z niepełnosprawnością.
- Stabilność i powszechność dostępu do usługi asystencji osobistej.