Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt rozporządzenia, który wprowadza zmiany w przepisach dotyczących orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności. Projekt został skierowany do uzgodnień międzyresortowych, opiniowania oraz konsultacji publicznych. Uwagi można wnosić do 19 maja 2025 r.
W związku ze zgłoszoną propozycją deregulacyjną, przygotowano projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniającego przepisy dotyczące orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności. W projekcie zaproponowano szereg zmian, które mają na celu uproszczenie i usprawnienie procesu orzeczniczego.
Najważniejsze zmiany to:
- Określenie minimalnego okresu, na jaki orzekana jest niepełnosprawność u dzieci poniżej 16 roku życia.
- Przyznanie orzeczenia o niepełnosprawności dzieciom do 16. roku życia do końca możliwego okresu, jeżeli potwierdzono u nich rzadką chorobę genetyczną lub zespół Downa.
- Określenie minimalnego okresu, na jaki orzekany jest stopień niepełnosprawności w przypadku dorosłych osób z rzadkimi chorobami genetycznymi oraz zespołem Downa.
- Doprecyzowanie zasad ustalania okresu ważności orzeczenia.
Zmiany mają na celu ograniczenie obciążenia osób niepełnosprawnych oraz ich opiekunów, związane z koniecznością zbierania dokumentacji medycznej oraz wizytami lekarskimi. Celem jest także zmniejszenie obciążenia pracą zespołów orzeczniczych.