Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych - Informacja w sprawie korekt

Informacja w sprawie korekt

W zawiązku z pojawiającymi się rozbieżnymi interpretacjami dotyczącymi konieczności dokonywania korekt danych wykazanych w informacjach INF-D-P i wnioskach Wn-D za 2008 r. Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych informuje, że:

Sytuacja polegająca na zawyżaniu kwoty dofinansowania kosztem kwot refundacji, wynikła z wypełnienia formularzy INF-D-P stanowiącej załącznik do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 13 grudnia 2007 r. w sprawie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 240, poz. 1755, z późn. zm.) niezgodnie z instrukcją, a w szczególności z objaśnieniem nr 10. Dlatego pracodawcy, których dotyczy ta sytuacja, powinni skorygować nieprawidłowo wypełnione formularze, a następnie uwzględnić prawidłowe kwoty w rozliczeniu rocznym lub korekcie rozliczenia rocznego za 2008 r.

Należy jednak zauważyć, że przekroczenie najniższego pułapu intensywności pomocy było kryterium oceny dopuszczalności udzielenia pomocy odnoszącym się do sumy refundacji, o której mowa w art. 25a ust. 2-4 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2008 r. Nr 14, poz. 92, z późn. zm.) i dofinansowania, o którym mowa w art. 26a tej ustawy.

Dlatego, gdy roczna kwota uzyskanej pomocy z tych dwóch tytułów nie przekroczyła rocznej kwoty najniższego pułapu pomocy — skutki w postaci zaległości wobec Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych nie powstaną niezależnie od tego, czy pracodawca dokona w/w korekt.

W przeciwnym razie, tj. gdy roczna kwota uzyskanej pomocy z tych dwóch tytułów przekroczyła roczną kwotę najniższego pułapu pomocy, nieprawidłowe wypełnienie formularzy INF-D-P będzie skutkowało także obowiązkiem dokonania zwrotu pomocy pobranej w zbyt wysokiej kwocie a także wyłączeniem możliwości ubiegania się o dofinansowanie za rok 2009 do czasu uiszczenia zaległości wobec Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych — stosownie do art. 26a ust. 8 i 9 ustawy.

Prawną podstawą wszelkich korekt jest odpowiedni załącznik do rozporządzenia określający wzór danego formularza. Obowiązek ten nie podlega modyfikacjom w drodze interpretacji organów rozstrzygających w sprawach dofinansowania lub refundacji ani w drodze interpretacji adresatów prawa.

Korekta informacji INF-D-P i INF-U-P jest możliwa do dokonania bez konieczności niezgodnego ze stanem faktycznym zaniżania pułapu intensywności pomocy lub zawyżania kwoty dofinansowania i refundacji. Należy bowiem wskazać, że:

  • poz. 39 INF-D-P odnosi się do kwot przysługujących (a więc niekoniecznie uzyskanych)
  • poz. 40 INF-D-P odnosi się do kwot rzeczywiście wypłaconych
  • poz. 41 dotyczy kwoty do wypłaty (a wiec nie wypłaconej, a kwoty do wykazania za dany okres sprawozdawczy w poz. 57 INF-U-P).

W każdym z w/w formularzy składający ponadto wyraźnie oświadcza, że wykazał dane zgodne ze stanem faktycznym i prawnym. Mając na uwadze brzmienie art. 83 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, ewentualne zwiększenie pracy pracodawców, którzy nieprawidłowo wypełnili formularze, nie stanowi argumentu przemawiającego za uznaniem obowiązku korekt za pozbawiony podstawy prawnej.

Każdy pracodawca powinien ustalić, czy złożone przez niego oświadczenia woli były zgodne z obowiązującymi przepisami, oraz ustalić swoje ryzyko prawne związane z niedokonaniem korekt.

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2015-09-15 13:12przez:
Opublikowano:2009-06-18 00:00przez: Administrator
Podmiot udostępniający: Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych
Odwiedziny:3851

Rejestr zmian

  • Brak wpisów.