Minister Rafalska o sytuacji osób niepełnosprawnych

 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
 • Drukuj zawartość bieżącej strony
4 grudnia 2017

1 grudnia 2017 roku odbyło się spotkanie w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Warszawie. Udział w nim wzięła minister Elżbieta Rafalska i wiceminister Krzysztof Michałkiewicz.

Podczas wizyty w ośrodku dziennego pobytu zostały poruszone tematy związane z funkcjonowaniem Warsztatów Terapii Zajęciowej i problemów osób niepełnosprawnych.

Minister Elżbieta Rafalska stwierdziła, że miejsca takie jak Warsztaty Terapii Zajęciowej wspomagają proces rehabilitacji zawodowej i społecznej osób z niepełnosprawnościami oraz pełnią rolę nie do przecenienia.

"Warsztaty Terapii Zajęciowej – i ten konkretny WTZ, wspomagając proces rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych, pełnią rolę nie do przecenienia. Realizacja tego celu zmierza do usamodzielnienia uczestników Warsztatów poprzez wyposażenie ich w umiejętności wykonywania czynności życia codziennego" – stwierdziła minister Rafalska.

Na koniec I półrocza 2017 roku w Polsce działało 711 warsztatów, do których uczęszczało 26 687 osób z niepełnosprawnościami. Elżbieta Rafalska podkreśliła również, że ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej pracuje nad polepszeniem warunków życia osób niepełnosprawnych.

"Kierowany przeze mnie resort Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nieustannie pracuje nad polepszeniem warunków życia osób niepełnosprawnych, ich integracją społeczną oraz aktywizacją zawodową. W konsultacji ze środowiskiem osób niepełnosprawnych wprowadzamy nowe rozwiązania i udoskonalamy te, które już istnieją" – powiedziała minister Elżbieta Rafalska.

Wspieranie zatrudnienia osób niepełnosprawnych, zwłaszcza tych, które mają największe trudności w wejściu i utrzymaniu się na rynku pracy jest jednym z priorytetów polityki społecznej państwa.

Instrumenty wspierania zatrudnienia osób niepełnosprawnych, skierowane do pracodawców mają na celu przede wszystkim zachęcenie ich do zatrudnienia takich osób. Do instrumentów tych należą: dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego, zwrot kosztów przystosowania stanowiska pracy, zwrot kosztów wyposażenia stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej, zwrot kosztów pracownika pomagającego pracownikowi niepełnosprawnemu w pracy, zwrot kosztów szkolenia pracownika niepełnosprawnego i możliwość obniżenia wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych.

Na koniec sierpnia br. liczba osób niepełnosprawnych bezrobotnych zarejestrowanych w PUP wyniosła 71,5 tys. Od końca grudnia 2015 roku spadła o niemal 25%.

Galeria

 • Powiększ zdjęcie Minister Rafalska, Minister Michałkiewicz i prezes PFRON Dorota Habich podczas wizyty w WTZ

  Minister Rafalska, Minister Michałkiewicz i prezes PFRON Dorota Habich podczas wizyty w WTZ

 • Powiększ zdjęcie Minister Rafalska z uczestnikami WTZ

  Minister Rafalska z uczestnikami WTZ

 • Powiększ zdjęcie Minister Rafalska, Minister Michałkiewicz z uczestnikami WTZ

  Minister Rafalska, Minister Michałkiewicz z uczestnikami WTZ

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:Małgorzata Janicka
Data utworzenia:2017-12-04
Data publikacji:2017-12-04
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Małgorzata Janicka
Liczba odwiedzin:2198