Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych - Międzynarodowy Dzień Głuchych i Języka Migowego

Międzynarodowy Dzień Głuchych i Języka Migowego

Co roku w ostatnią niedzielę września obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Głuchych i języka migowego.

Święto uchwaliła Światowa Federacja Głuchych w 1958 r. Celem święta jest zwrócenie uwagi na problemy, prawa, obawy i osiągnięcia osób niesłyszących. Na świecie jest około 70 milionów osób głuchych. Niestety prawie 80% z nich mieszka w krajach rozwijających się i nie może liczyć na odpowiednie warunki do rozwoju. Właściwa edukacja i wsparcie osób głuchych to kluczowy element. Warunkuje on przyszłość osoby borykającej się z tą niepełnosprawnością. Wiele wybitnych postaci na przestrzeni wieków udowodniło, że ludzi głuchych lub niedosłyszących istotnie niewiele ogranicza. Do tego grona należą m.in. Ludwig van Beethoven, Francisco Goya, Thomas Edison.
Według szacunkowych danych liczba osób głuchych w Polsce to około pół miliona. Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych podejmuje działania, które osobom niesłyszącym mają zagwarantować swobodny dostęp do dóbr i usług oraz umożliwić udział w życiu społecznym oraz publicznym.

Wszystkim Osobom Głuchym z okazji ich święta składamy najlepsze życzenia i życzymy powodzenia w realizacji swoich celów.

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2020-09-27 08:49przez:
Opublikowano:2020-09-27 00:00przez: Ewa Dąbrowska
Podmiot udostępniający: Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych
Odwiedziny:23029

Rejestr zmian

  • Brak wpisów.