Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych - Dokumenty międzynarodowe

Dokumenty międzynarodowe

Artykuły

  • Dokumenty Organizacji Narodów Zjednoczonych

    Informacje dotyczące Konwencji Organizacji Narodów Zjednoczonych o prawach osób niepełnosprawnych oraz tekst Konwencji.

    Ochrona praw człowieka o zasięgu międzynarodowym realizowana jest przez Organizację Narodów Zjednoczonych  (ONZ). Wśród  podstawowych dokumentów ONZ z zakresu praw człowieka   należy wskazać Kartę Narodów Zjednoczonych, Powszechną Deklarację Praw Człowieka, Międzynarodowy Pakt Praw Obywatelskich i Politycznych oraz  Międzynarodowy Pakt Praw Gospodarczych, Społecznych i Kulturalnych).

     W celu zapewnienia jak najpełniejszej gwarancji ochrony praw człowieka osób z niepełnosprawnościami – uwzględniając podmiotowość osób z niepełnosprawnościami oraz konieczność wprowadzania mechanizmów wyrównujących ich szanse - ONZ przyjmuje kolejne dokumenty.  Jednym z  najważniejszym dokumentów prawa międzynarodowego odnoszącym w sposób bezpośredni i kompleksowy do sytuacji osób z niepełnosprawnościami jest Konwencja Narodów Zjednoczonych  o prawach osób niepełnosprawnych. Należy też wskazać na Konwencję Narodów Zjednoczonych o prawach dziecka,  której art. 23 poświęcony jest prawom dziecka z niepełnosprawnościami.

    Czytaj Więcej o: Dokumenty Organizacji Narodów Zjednoczonych

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2015-04-28 14:09przez:
Opublikowano:2015-04-24 00:00przez: Małgorzata Janicka
Zmodyfikowano:2018-01-23 10:48przez: Małgorzata Janicka
Podmiot udostępniający: Małgorzata Janicka
Odwiedziny:39687

Rejestr zmian

  • [2018-01-23 10:48:26]Małgorzata JanickaAktualizacja metryki