Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych - Komu przysługuje jednorazowe świadczenie w wysokości 4 tys. złotych?

Komu przysługuje jednorazowe świadczenie w wysokości 4 tys. złotych?

Na podstawie przepisów ustawy „Za życiem” od 1 stycznia 2017 r. z tytułu urodzenia się żywego dziecka z ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniem albo nieuleczalną chorobą zagrażającą życiu, które powstały w okresie prenatalnym rozwoju dziecka albo w czasie porodu, przysługuje prawo do jednorazowego świadczenia w wysokości 4 000 zł. Prawo do tego świadczenia przysługuje jednemu z rodziców dziecka, opiekunowi prawnemu lub faktycznemu dziecka w okresie 12 miesięcy od dnia jego narodzin.

Warunkiem przyznania jednorazowego świadczenia jest posiadanie zaświadczenia stwierdzającego ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu, wydanego przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, posiadającego specjalizację II stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie: położnictwa i  ginekologii, perinatologii, neonatologii, pediatrii, neurologii dziecięcej, kardiologii dziecięcej lub chirurgii dziecięcej.

Wzór wniosku o ustalenie prawa do jednorazowego świadczenia określa rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 21 grudnia 2016 r. w sprawie wzoru wniosku o jednorazowe świadczenie z tytułu urodzenia się dziecka, u którego zdiagnozowano ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu (Dz. U. poz. 2234)

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2021-03-08 17:56przez:
Opublikowano:2021-03-08 09:02przez: Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych
Podmiot udostępniający: Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych
Odwiedziny:1626

Rejestr zmian

  • Brak wpisów.