Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych - Sejm jednogłośnie za ustawą ws. orzeczeń o niepełnosprawności

Sejm jednogłośnie za ustawą ws. orzeczeń o niepełnosprawności

Na wtorkowym posiedzeniu sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny odbyło się pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach w celu zachowania ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności oraz orzeczeń o stopniu niepełnosprawności. Późnym wieczorem Sejm jednogłośnie uchwalił ustawę, w środę zajmie się nią Senat.

Ministra rodziny i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk wraz z Kierownictwem resortu uczestniczyli we wtorkowym posiedzeniu sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, podczas którego odbyło się pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach w celu zachowania ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności oraz orzeczeń o stopniu niepełnosprawności.

Późnym wieczorem Sejm jednogłośnie uchwalił ustawę zakładającą zakłada uregulowanie istotnej kwestii przedłużenia ważności orzeczeń w związku z występującymi trudnościami, wynikającymi z kumulacji liczby prowadzonych przez zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności spraw. Teraz ustawą zajmie się Senat.

„To ważne zmiany”

Obecna sytuacja wiąże się z upływem rozwiązań obowiązujących w związku z pandemią i w istotnym stopniu dotyka osoby, które – po terminowym złożeniu wniosku – oczekują na wydanie kolejnego orzeczenia.

Ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk wyraźnie podkreśliła pozytywny wymiar proponowanych zmian. Zapowiedziała również rozpoczęcie prac nad rozwiązaniami systemowo regulującymi kwestie procedury uzyskiwania orzeczeń o niepełnosprawności, w tym podkreślaną w czasie dyskusji kwestią regulacji dotyczącej terminu umożliwiającego osobie niepełnosprawnej złożenia każdorazowo wniosku o wydanie kolejnego orzeczenia, który w obecnym brzmieniu może stanowić jedną z przeszkód w płynnym jego otrzymaniu.

Wydłużenie orzeczeń do 30 września 2024 r.

W czasie rozpatrywania projektu posłowie zgłosili poparte przez ministerstwo poprawki o charakterze doprecyzowującym i redakcyjnym tak aby rozwiązanie oddziaływało na jak największą grupę osób narażonych na ryzyko utraty uprawnień w związku z upływem terminu ważności orzeczeń i sytuacją w Zespołach do spraw orzekania.

Wejście w życie proponowanych przepisów przedłuży ważność orzeczeń do 30 września 2024 r.

 

 

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2023-12-29 10:40przez:
Opublikowano:2023-12-20 10:45przez: Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych
Zmodyfikowano:2023-12-29 10:45przez: Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych
Podmiot udostępniający: Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych
Odwiedziny:2438

Rejestr zmian

  • [2023-12-29 10:45:01]Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych.
  • [2023-12-29 10:44:34]Ewa Dąbrowska.
  • [2023-12-29 10:37:53]Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych.