Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych - 4. Czy ze środków zakładowego funduszu można sfinansować raty pożyczki osoby niepełnosprawnej na zakup samochodu?

4. Czy ze środków zakładowego funduszu można sfinansować raty pożyczki osoby niepełnosprawnej na zakup samochodu?

Na podstawie § 2 ust. 1 pkt 11 lit. c rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2007 r. w sprawie zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2007 r. Nr 245, poz. 1810, z późn. zm.), środki zakładowego funduszu rehabilitacji przeznaczane są na pomoc indywidualną na zakup i naprawę indywidualnego sprzętu rehabilitacyjnego, wyrobów medycznych w tym przedmiotów ortopedycznych oraz środków pomocniczych, urządzeń i narzędzi technicznych oraz środków transportu niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych.

Przy określonych rodzajach schorzeń wiele urządzeń powszechnego użytku oraz środków transportu np. samochód, jest niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwia wykonywanie czynności życiowych.

Właściwym do stwierdzenia czy dany sprzęt lub urządzenia gospodarstwa domowego są niezbędne w rehabilitacji lub ułatwiają wykonywanie czynności życiowych powinien być lekarz specjalizujący się w danym typie schorzenia.

Jeżeli zatem uzna się, że jest niezbędne zakupienie osobie niepełnosprawnej samochodu, a zakup taki na podstawie ww. przepisu przewiduje zakładowy regulamin wykorzystania środków, to nie ma przeszkód prawnych, aby ze środków funduszu rehabilitacji zostały sfinansowane raty pożyczki na zakup samochodu.

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2015-05-20 18:29przez:
Opublikowano:2015-03-19 00:00przez: Małgorzata Janicka
Zmodyfikowano:2018-01-23 12:30przez: Małgorzata Janicka
Podmiot udostępniający: Małgorzata Janicka
Odwiedziny:16990

Rejestr zmian

  • [2018-01-23 12:30:09]Małgorzata JanickaAktualizacja metryki