Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych - Jak przedłużyć orzeczenia?

Jak przedłużyć orzeczenia?

Jak przedłużyć ważność orzeczenia o niepełnosprawności?

30 września tracą ważność orzeczenia przedłużane w czasie pandemii COVID-19. Aby zachować swoje uprawnienia i świadczenia należy złożyć wniosek przed upływem tej daty. Dowiedz się, jakich formalności musisz dopilnować.

Zgodnie z ustawą z 19 grudnia 2023 roku  o szczególnych rozwiązaniach służących zachowaniu ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności oraz orzeczeń o stopniu niepełnosprawności, termin ważności wielu orzeczeń wygasa dnia 30 września 2024 roku. Jeżeli ta sytuacja dotyczy Ciebie albo Twojego podopiecznego, oto prosta instrukcja, jak doprowadzić do dalszego przedłużenia

Kto może wnioskować o przedłużenie orzeczenia?

Osoba z niepełnosprawnością posiadająca orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności, których ważność przedłużono podczas epidemii i stanu zagrożenia epidemicznego. (tzw. orzeczenia covidowe).

Jak przedłużyć orzeczenie?
  1.     Wejdź na stronę Powiatowego Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności właściwego dla Twojego miejsca zamieszkania
  2.     Pobierz wzór jednego z trzech typów wniosków, odpowiedni dla Twojej sytuacji:
    1.     Wzór 1 - wniosek w sprawie wydania orzeczenia o niepełnosprawności
    2.     Wzór 2 - wniosek o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności dla osoby poniżej 16 roku życia
    3.     Wzór 3 - wniosek o ustalenie stopnia niepełnosprawności i wskazań dla celów korzystania z ulg i uprawnień na podstawie odrębnych przepisów.
  3.     Wypełniony wniosek złóż osobiście w siedzibie odpowiedniego Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o niepełnosprawności.
  4.     Odbierz zaświadczenie potwierdzające o przedłużeniu Twojego orzeczenia.
  5.     Status osoby z niepełnosprawnością zostaje przedłużony do czasu wydania nowego orzeczenia ale nie dłużej niż przez 6 miesięcy od złożenia wniosku.

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2024-09-16 14:07przez:
Opublikowano:2024-09-16 14:20przez: Paweł Kopeć
Zmodyfikowano:2024-09-16 14:19przez: Paweł Kopeć
Podmiot udostępniający: Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych
Odwiedziny:108

Rejestr zmian

  • [2024-09-16 14:19:10]Paweł Kopećzmiana tekstu
  • [2024-09-16 14:03:02]Paweł KopećUtworzenie strony