Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych - Zatrudnienie osób niepełnosprawnych

Zatrudnienie osób niepełnosprawnych

 1. „Kodeks postępowania – zarządzanie niepełnosprawnością w miejscu pracy" doc 242,5 kb - Jest to dokument Międzynarodowej Organizacji Pracy, przyjęty przez Trójstronne Spotkanie Ekspertów i Radę Administracyjną Międzynarodowego Biura Pracy w Genewie. Kodeks ten jest przede wszystkim poradnikiem dla pracodawców, informującym jak przeprowadzać rekrutację osób niepełnosprawnych i jak utrzymać w zatrudnieniu osoby, które stały się niepełnosprawne w okresie zatrudnienia.
 2. "Poradnictwo zawodowe i pośrednictwo pracy dla osób niepełnosprawnych - Poradnik dla urzędów pracy" pdf 1,52 mb - Publikacja ta, omawia możliwości zawodowe osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności oraz pokazuje w jaki sposób rozwiązywać ewentualne problemy związane z ich zatrudnianiem w zakładzie pracy, jak też porusza zagadnienia poradnictwa i pośrednictwa pracy dla osób niepełnosprawnych. Mamy nadzieję, że powyższa publikacja okażą się wartościową pomocą zarówno dla pracowników publicznych służb zatrudnienia, jak też innych podmiotów i osób zaangażowanych w proces rekrutacji i zatrudnienia osób niepełnosprawnych oraz samych osób niepełnosprawnych.
 3.  "Zatrudnienie wspomagane. Materiały konferencyjne" pdf 1,41 kb
 4. „Kodeks dobrej praktyki w zakresie zatrudniania osób niepełnosprawnych" doc 85 kb - W publikacji omówiono kwestie zapewnienia przez pracodawcę niezbędnych racjonalnych usprawnień niepełnosprawnym pracownikom. "Kodeks..." przyjęty został decyzją Prezydium Parlamentu Europejskiego z dnia 22 czerwca 2005 roku. Dokument ten odnosi się do zapewniania przez Instytucje Europejskie równego dostępu do zatrudniania w Europejskiej Służbie Publicznej.
 5. „Dyrektywa Europejska w sprawie Równego Traktowania przy Zatrudnianiu i Wykonywaniu Zawodu (w wersji łatwej do czytania)" pdf 402 kb - Tekst opublikowany przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym we współpracy z Inclusion Europe.
 6.  „Nauka i praca osób z niepełnosprawnością intelektualną" pdf 350 kb - Tekst opublikowany przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłow we współpracy z Open Society Institute.
 7. „Wsparcie osób niepełnosprawnych ruchowo na rynku pracy. Podręcznik dobrych praktyk" - w serwisie Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji.
 8. „Praca bez barier. Jak pomóc i znaleźć pracę?", Tomasz Przybysz-Przybyszewski - w serwisie Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji.
 9. „ABC... dla pracownika z niepełnosprawnością i pracodawcy" - w serwisie Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji.
 10. „Cel: zdobyć i utrzymać pracę Cel: zdobyć i utrzymać pracę" - w serwisie Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji.
 11. „Aktywnie szukam pracy Aktywnie szukam pracy" - w serwisie Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji.
 12. „Efektywność aktywizacji zawodowej i pośrednictwa pracy na rzecz osób niepełnosprawnych na terenie województwa mazowieckiego - diagnoza i rozwiązania" pdf 343 kb - Publikacja Fundacji TUS
 13. „Osoby niepełnosprawne. Od rehabilitacji do pracy" - w serwisie Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji.

Zapraszamy również do zapoznania się z materiałami z konferencji poświęconych zatrudnieniu osób niepełnosprawnych

 

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2015-05-12 10:01przez:
Opublikowano:2015-05-11 00:00przez: Małgorzata Janicka
Zmodyfikowano:2018-01-23 10:56przez: Małgorzata Janicka
Podmiot udostępniający: Małgorzata Janicka
Odwiedziny:23924

Rejestr zmian

 • [2018-01-23 10:56:20]Małgorzata JanickaAktualizacja metryki